Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zemědělství a průmysl

6. 6. 2011

Zemědělství
Jednoduché plantážní zemědělství většiny afrických států (kromě JAR) způsobuje jejich hospodářskou závislost na pohybu cen příslušné komodity na světových trzích, pohyb cen je však ovlivňován také i přírodními podmínkami v produkčních oblastech. Na plantážích se přednostně pěstuje ta plodina, která má v dané oblasti nejlepší předpoklady, nezáleže na vyčerpání půdy. Výjimkou jsou jen farmy, které mají zahraniční kapitál. Obrovským problémem je i trvalý úbytek zemědělské půdy. Hlavní příčinou jsou nevhodné zásahy člověka do krajiny. Lidé přetěžují půdu svými nadměrnými požadavky - chov příliš velkého počtu zvířat na chudých pastvinách (Sahel), extrémní těžba stromů, důsledek žďáření. Některé oblasti Afriky často pustoší roje kobylek (Sarančata).
Pro zemědělství v Africe jsou nejvhodnějšími oblastmi delty a dolní toky řek plus pobřežní oblasti.
Rostlinná výroba má v rámci Afriky rozhodující postavení. Výrobní struktura závisí zvláště na chodu a množství srážek.
V tropickém pásu v oblasti rovníku jsou původním pokryvem deštné pralesy, ve kterých dochází k těžení vzácného dřeva. V řídce osídlených oblastech se pěstuje rýže, batáty, luštěniny, sója, citrusy a banány. Na plantážích se na export pěstují především kakaovník a palma kokosová a olejná. Ve sklizni kakaa zaujímá Afrika vedoucí postavení v celém světě (80% světového objemu). Významnými exportními plodinami jsou i kaučukovník a koření.
Na sever a na jih od rovníkové oblasti je v období sucha produkce možná jen při umělém zavlažování. Např. v oázách se využívá podzemní vody. Pěstuje se zde hlavně rýže, kukuřice, pšenice, luštěniny, sója, datle aj.. Pro export se na plantážích pěstuje především podzemnice olejná a kávovník. Afrika je světovým producentem podzemnice olejné a kávy. Mezi další exportní plodiny patří kakaovník, čajovník, cukrová třtina, bavlník, jutovník a datlovník.
V subtropické oblasti dominují kromě již zmiňovaných plodin i hrozny. Pro export se navíc pěstují fíky a hrozny.
Specifickými exportními produkty pro severní Afriku jsou kůra korkového dubu a esparto.
Živočišná výroba má druhořadé postavení. V Africe je nedostatek obživy pro lidi, natož pro zvířata. Africké savany a stepi jsou ideálními pastvinami. Paradoxně ale nemohou být pro chov dostatečně využívány. Dochází zde ke střetům mezi ochránci divoké přírody a pastevci. Dalším problémem je moucha tse-tse, která je přenašečkou spavé nemoci. Islámské náboženství zakazuje konzum prasat, proto se nechovají. Krávy se chovají pro mléko jenom zřídka. Chovají se zde převážně kozy, ovce a drůbež. V extrémních podmínkách se chovají velbloudi. Při dolních tocích řek a jejich deltách je významný sladkovodní rybolov, lov mořských živočichů má jen místní význam.

Průmysl
Přesto, že má Afrika obrovské zdroje surovin a nadbytek levné pracovní síly, je kromě JAR průmysl rozvinut nedostatečně. Je zaměřen převážně na těžbu surovin, zpracování zemědělských produktů, produkci textilního a kožedělného průmyslu. Příčinou nedostatečného průmyslového rozvoje je především nízká úroveň vzdělanosti obyvatelstva, nedostatečná dopravní síť a hlavně nedostatek kapitálu.
Významnou částí exportu řady afrických států jsou produkty těžebního průmyslu. Nejvíce ropy a zemního plynu produkují Libye, Alžírsko a Nigérie. Světově významnou těžbu měděné rudy mají Zambie, Zair a Zimbabwe (tzv. měděný pás). Uranová ruda, zlato, fosfáty se těží zvláště v Maroku a Tunisu. Obrovské zásoby a významnou těžbu železné rudy mají Libérie a Mauretánie.
Vyspělý zpracovatelský průmysl je v podstatě soustředěn jen v Jihoafrické republice a částečně i v tzv. měděném pásmu v Zairu, Zambii a Zimbabwe.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zemědělství

(Juli, 14. 1. 2020 13:06)

Je toho moc
Los Tacos

(Tonda, 6. 1. 2020 13:17)

Dobrý den chtěl bych se zeptat zda je mastný chlup ve vodě dobrý k omládnutí nějak mi to nezabíra nevíte co jiného bych mohl použít ?

zi L

(Houbák mega nůbák, 11. 6. 2019 17:42)

Zi fagt L di ze smrt

?

(g, 24. 9. 2018 18:57)

nepřehledné

blbost

(lolko12345, 18. 1. 2018 11:25)

blbost

Test

(.., 13. 1. 2016 13:48)

Kde a proč se v severní africe daří v zenědělství ?

Potřebuji čísla a více faktů.

(Eliška D., 18. 11. 2015 19:39)

Na Vašem článku bych nenašla chybu. Vypadá to, jako že víte o čem píšete. Mám ale problém s tím, že potřebuji více faktů a čísel - o různých zemích. Jestli budete chtít Váš článek více a lépe rozvinout, zkuste se zaměřit na jednotlivý stát za státem. Váš článek je sice přínosný, ale z hlediska politiky je zastaralý a neobsahuje nic nového. Jestli chcete rozšířit sledovanost Vašeho blogu, zkuste pro změnu nepsat tolik o zvířatech a gazelách a zkusit najít sám (bez wikipedie či čeho podobného) z vlastních zdrojů hledat politické informace o Africe. Ta totiž upřímně zajímá lidi mnohem více než zvířata. A z grafické stránky to chce ještě hodně práce.

Jsi mrdka

(koník , 17. 4. 2015 12:35)

Znám tě, alety mě NE :D

Re: Jsi mrdka

(Anonym(ka), 20. 5. 2015 19:05)

Ty jsi ***** nejsem jedina co si to mysli zmrdko

dobry

(sarah, 2. 6. 2015 15:44)

Pako

Re: Jsi mrdka

(gcgdd, 8. 11. 2015 17:21)

proč myslíš, mě to přijde super

Re: Jsi mrdka

(google, 11. 11. 2015 16:14)

Ne

ok

(ok, 11. 11. 2015 16:13)

Neni tam co chci

ok

(ok, 11. 11. 2015 16:12)

Neni tam co chci

hurá

(sarah, 2. 6. 2015 15:42)

Výborně už mám refarát na zemědělství v Africe

super

(martin, 13. 3. 2015 8:53)

konečne se mi povedlo udělat referat na tema afrika-zemedelstvi
díky všem

Re: super

(Anonym(ka), 20. 5. 2015 19:03)

No přesně !!!!! :) ma řeč :D

 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< leden / 2020 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 169873
Měsíc: 1693
Den: 47