Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nosorožci

5. 6. 2011

Nosorožec tuponosý severní je bohužel téměř vyhuben. Prokazatelně na světě zbývá pouze 8 zvířat. Najdeme ho již pouze v ZOO Dvůr Králové nad Labem a v ZOO San Diego. V přírodě je vyhuben. Vědci doufají, že žije několik jedinců v D.R. Kongo v parku Garamba, ale tyto informace zatím není možné ověřit. ZOO DK nad Labem se podařilo dostat zpět do Afriky 4 zvířata a zajistit jim pobyt v organizaci na ochranu přírody Ol Pejeta Conservancy, kde se lidé budou snažit o pravděpodobně poslední pokus, jak tento poddruh rozmnožit a zachránit ho tak před vyhubením. Někteří vědci se dnes domnívají, že by se nemělo jednat o poddruh nosorožce tuponosého, ale o nový druh.

Nosorožec tuponosý je větším ze dvou afrických druhů. Mají zavalité tělo. Samci jsou větší než samice. Kůže je šedé barvy a téměř lysá a dosahuje tloušťky 2 cm. Ocas je na konci osrstěný. Na hlavě jsou podlouhlé uši, které jsou mírně osrstěné a výrazné rohy. Přední je větší a může dosahovat až 1.5 m délky, druhý roh cca 40 cm. Roh je tvořen z keratinu (rohoviny), hmoty z které jsou tvořeny lidské nehty a vlasy. Když si nosorožec roh ulomí, tak mu opět doroste. Na hřbetě má výrazný hrbol, který je tvořen kostmi, svaly a vazy a pomáhá nést krk a hlavu. Nohy jsou tlusté a silné. Patří do řádu lichokopytníků. Tlama je při pohledu zepředu hranatá a obdélníkového tvaru, pysky jsou rovné a přizpůsobené ke spásání trávy, na rozdíl od nosorožce dvourohého, který má pysk do špičky a může s ním i dobře pohybovat a otrhávat větvičky. Řezáky jsou až 20 cm široké. Nosorožec může dosahovat rychlosti až 45 km/h. Pokud leží je schopný se do 1 sekundy postavit na všechny 4 nohy. Je krátkozraký.

rhino.jpg

Nosorožec tuponosý není tak agresivní jako nosorožec dvourohý a to je také jedna z příčin, proč byli skoro vyhubeni. Je to společenské zvíře, které vytváří skupinky 2-14 zvířat. Pouze staří samci vyhledávají samotu. Rádi se koupají v blátě a odstraňují si tak různé parazity. Potom také jejich kůže získává barvu bláta, ve kterém se právě vyváleli. Na rozdíl od nosorožce dvourohého, vodí matka mládě před sebou. Vůči jiným zvířatům nebývají agresivní. Je to býložravec a zaměřuje se na spásaní různých druhů trav ve velkém množství. Na rozdíl od nosorožce dvourohého obvykle neokusuje větvičky.

Rozmnožují se po celý rok se dvěma vrcholy v létě a na p

odzim.Během období páření dominantní samci vyhledávají samice a někdy o ně i bojují. Souboje jsou většinou rituální a nedochází při nich k vážnějším zraněním. Slabší jedinec obvykle brzy ustoupí. Samec potom zůstává se samicí asi 1-3 týdny a po té ho samice opouští. Malý nosorožec váží kolem 50 kg. Matka tele ve věku 1-2 roků odstavuje a mezi 2-3 rokem je odhání a znovu se páří. Pohlavní dospělost dosahují samice kolem 6 let a samci ve věku 10-12 let .

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 3
Celkem: 161984
Měsíc: 1366
Den: 54