Jdi na obsah Jdi na menu
 


Šimpanzi

6. 6. 2011

Šimpanz je výjimečný svými přirozenými pudy neboli instinkty i schopnosti učit se novým věcem. Podle chování Šimpanzů v přírodě si můžeme utvořit obraz o životě našich předků.

VÝSKYT - Sierra Leone, Guiena, Libérie, Pobřeží slonoviny, Ghana, Nigérie, Kamerun, Kongo, Zair, Uganda

Dává přednost vlhkým lesům a zalesněným savanám v nadmořských výškách až do 3000m.

Šimpanzi trpí mnoha stejnými nemocemi jako lidé, například malárií. Četné nemoci jsou přenosné z lidoopů na člověka a naopak. Liší se však jejich průběh - například naše chřipka je pro šimpanze velmi nebezpečná.
Před deštěm pořádají šimpanzí samci jakýsi ,,tanec deště".
Šimpanzi jsou jediná zvířata, která se poznají v zrcadle.
Z těch několika zvířat, která umějí používat nástroje, je šimpanz nejšikovnější. Větve využívá k obraně a k vyhrabávání hmyzu z úkrytu. Někteří šimpanzi dlouhými větvemi chytají putující mravence. Větve navlhčí slinami a položí mravencům přes cestu. Když se na ni nalepí dost mravenců šimpanz větev jen olízne.

simpanz.jpg


ROZMNOŽOVÁNÍ
Těhotenství trvá 216 až 261 dní, tedy něco méně než u člověka. Samice přivádí na svět většinou jen jedno mládě( stejné jako u lidí), které při narozená váží asi 1,5kg. Asi dva roky saje malý šimpanz mateřské mléko, už po půl roce ale začíná ochutnávat tuhou potravu.

Výška: Samci 1,3 až 1,7m, samice 1,3m
Hmotnost: 40až 50 kg (někteří samci dosahují až 80 kg)
Doba březosti: asi 240 dní.
Hmotnost při narozeni: 1,5 kg
Délka života: 35let a více
Zvláštní znaky: Velké, odstávající uši, především u samců dobře vyvinuté špičáky. Ve stáří inklinují obě pohlaví k plešatosti.šimpanzi často používají klacky, když chtějí zastrašit ostatní členy tlupy nebo zahnat nepřítele, ale i když chtějí vydloubnout z díry tučného broučka. Kde spí? Každý večer si během chvilky zhotoví na stromě hnízdo z větví. Spí nalepený na kmeni a nohy mu visí volně dolů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 2
Celkem: 161988
Měsíc: 1368
Den: 56